o Nas
Środowiskowy Dom Samopomocy działa na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Gminie Baligród w miejscowości Nowosiółki rozpoczął swoją działalność 02.12.2013 r. Przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Oferta Środowiskowego Domu Samopomocy w Gminie Baligród w miejscowości Nowosiółki kierowana jest również do osób z niepełnosprawnością intelektualną bądź do osób z zaburzeniami psychicznymi u których jednocześnie występują zaburzenia natury somatycznej ( niepełnosprawność sprzężona). Nadrzędnym celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Gminie Baligród w miejscowości Nowosiółki ukierunkowanym na osoby z niepełnosprawnością sprzężoną jest poprawa jakości ich życia poprzez podejście holistyczne uwzględniające różnego rodzaju treningi i terapie. Prowadzone działania mają na celu poprawę nie tylko zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim samopoczucia psychicznego. Uczestnicy poprzez udział w zajęciach mają możliwość budowania samodzielności, niezależności oraz rozwijania umiejętności właściwego komunikowania się z otoczeniem.
Dom jest ośrodkiem wsparcia pobytu dziennego, świadczący usługi dla 35 osób. Swoim obszarem obejmuje uczestników z gminy Baligród oraz Solina.Podstawowym celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowosiółkach jest podnoszenie jakości życia codziennego oraz zapewnienie oparcia społecznego osobom mającym trudności z kształtowaniem swoich relacji ze środowiskiem.Środowiskowy Dom Samopomocy zapewnia swoim uczestnikom:
- transport na zajęcia Domu oraz do miejsca zamieszkania po zajęciach
- jeden ciepły posiłek dziennie
- pomoc psychologiczną
- poradnictwo zawodowe
- poradnictwo psychologiczne
- spotkania integracyjne, wyjazdy na wycieczki, turnusy rehabilitacyjne
- terapię i treningi :
- Trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym:
- Trening umiejętności praktycznych;
- Trening nauki higieny;
- Trening dbałości o wygląd zewnętrzny;
- Trening kulinarny;
- Trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;•
- Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów
- Trening umiejętności spędzania czasu wolnego
- Trening umiejętności społecznych
- Terapia ruchem
- Pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych
- Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych
- Trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym:
Treningi odbywają się w poszczególnych pracowniach:
- kulinarnej
- multimedialnej
- higienicznej
- rehabilitacyjno-ruchowej
- manualnej
- technicznej
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30, prowadzone przez specjalistów: psychologa, pedagoga, terapeutów i instruktora terapii.